Vánoce jsou za námi. Jak správně naložit se stromečkem? Nepteťte si jej s palivovým dřevem..

Dlouho předtím pro vás rostl, pak byl celý nastrojený symbolem svátků, ozdobou vašeho domu a místem, kde se i největšímu tvrďákovi rozzářili oči štěstím, když zpod něj vytahoval balíčky se svou jmenovkou. Teď je ovšem Tří králů – doba, kdy pro mnoho lidí jeho čas uplynul. Dříve nastrojeného fešáka se chtějí postupně všichni zbavit. Oddělat všechny ozdoby, to je jasné. Ale kampak vlastně s ním?

Krb jako jeho místo posledního odpočinku po vánoční službě ale rozhodně nevolte. Dřevo je čerstvé, mokré a obsahuje mnoho pryskyřice. Nepleťte si jej proto s palivovým dřevem a nezatápějte jím.

Popeláři bývají připraveni

V mnoha městech i vesnicích se vám nabízí ten naprosto nejjednodušší způsob – odvoz popelářským vozem. Právě popeláři se tomuto období dokonale přizpůsobili a stačí odzdobený stromeček postavit k popelnicím, nemusíte ho ani složitě rozřezávat a snažit se do popelnice nacpat, tam nepatří, maximálně do té na bioodpad. Stačí si pouze zjistit, zda a jak u vás tato služba funguje, jestli budou stromečky svážet po celé období po vánocích nebo v přesně dané dny. Odpadové hospodářství se o něj postará, firmy disponují drtičkami a buď je ve spalovnách změní na teplo do domácností nebo putují později jako hnojivo zpět do přírody.

Doma udělal parádu a za mnoho let další službu

Pokud máte k dispozici zahradu s kompostem, blízkou kompostárnu nebo sběrný dvůr, nasměřujte stromeček tam, bude v dalších letech užitečný. V kompostárně i sběrném dvoře si s ním poradí, doma naštípejte nebo nalámejte větve a vhoďte do kompostéru nebo použijte jako ochranu rostlin na zahradě proti mrazu. Kmen můžete naštěpkovat nebo nachystat jako polínka na vyschnutí.

Některé nápady hoďte rovnou za hlavu

Možná vám známý říkal, že stromeček sní i zvířata v nedaleké zoologické zahradě, ale nenechte se zmást. Vánoční stromečky jsou sice chutnou svačinkou pro losy nebo i velbloudy, ale zahrady přijímají jen ty před Vánoci neprodané. Ani dokonale odzdobený stromeček, který jste měli doma tam nenoste, kvůli bezpečnosti je zvířatům dát nemohou. I když se můžete snažit sebevíc, může se stát, že zapomenete jeden háček a ten by mohl při sežrání způsobit zvířatům mnoho problémů. I to je důvodem, proč nenosit stromek zpět do lesa. V okamžiku, kdy už byl stromek u vás doma, je považovaný za odpad a ten do lesa nepatří, i když si myslíte, že ho zvířata využijí.