5. díl seriálu o terasách – Terasy z jehličnatých dřevin – západní červený cedr

Dřevo ze západního červeného cedru pochází z oblasti Severní Ameriky, vyskytuje se od Aljašky až po Kalifornii, i na východ po Montanu. Hustota dřeva se pohybuje mezi 340–460 kg/m3. Terasová prkna jsou sušena na 18–20 %

 

Západní červený cedr je také nazýván jako „Strom života“, patří mezi cypřišovité a již ve středověku si tohoto druhu velice cenili. Cedrové dřevo má z uvedených jehličnatých druhů po vysušení nejnižší hustotu, ale její míra kolísá dle jemnosti letokruhů ve dřevě. Cedr je však známý svojí pevností a vysokou odolností proti působení počasí, hlavně zimě. Je také velmi rozměrově stálý. Jeho pozitivní vlastnosti se odráží na pořizovací ceně prken, ta je u cedrového dřeva z těch jehličnatých druhů nejvyšší, téměř dvojnásobná, co například u modřínu. Cedr má dále vysoký obsah pryskyřice, což dává dřevu charakteristickou vůni, avšak na řezu může docházet k ronění pryskyřice a ostatních látek v dřevu obsažených. Ty by mohly při dotyku se zdivem zanechávat skvrny a i proto doporučujeme vždy na řeznou hranu používat Vosk na řezné hrany od OSMO. Pokud budete terasovým prknům z cedru věnovat kvalitní péči, můžete se dočkat životnosti až 15–20 roků.

Stejně jako u modřínu a borovice je nutné dbát o zamezení kontaktu s železnými předměty, protože se na dřevě tvoří stálé černé skvrny, které lze těžko odstranit a nebo zůstanou viditelné už navždy. Při montáži je důležité používat speciální připevňovací materiál, který nebude korodovat – například vruty z nerezu.

 

Vzhled terasových prken ze západního červeného cedru.

Cedrové dřevo je narůžovělé, červenohnědé a někdy i šedohnědé a je normální, že po přibližně půlroku po montáži, kdy dojde k vystavení povětrnostním podmínkám, dřevo přirozeně světle zešedne. Nemusíte se ale ani trochu bát, že by to mělo jakýkoliv vliv na kvalitu dřeva nebo životnost terasy.

Západní červený cedr

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE