Suché dřevo bez čekání

Všude čtete, že topit byste měli jedině dřevem suchým a jak dlouho by mělo vysychat. Teď jsme ale přeci v moderní době a ne všechno musí nutně trvat dlouho. Zkrátit můžeme i dobu sušení dřeva a výsledek bude i tak dle očekávání, ne-li lepší.

Spolehlivě suché a bez starostí

Řeč je o technologicky sušeném dřevě, které je vždy tak akorát suché a bez zbytečných prodlev připraveno k topení. Sice se tak nějak zkratkou obejde to přirozené (ale někdy zdlouhavé) vysychání dřeva, ale neubere to ani trochu na některé z jeho kladných vlastností, ba naopak. Vy si tak nemusíte dělat starosti, jestli vám dřevo z minulé sezóny opravdu uschlo nebo jestli je váš dodavatel nechal vyschnout dostatečně dlouho. Od sušení tu teď máme technologie.

Jak se to dělá?

Takto, jednoduše, podívejte se, jak se krok za krokem zkrátí čekání na suché dřevo. Je potřeba kontejner, hodně vzduchu a dva týdny místo dvou let.

  • Na začátku jsou naštípaná polena čerstvého dřeva volně nasypána do sušícího kontejneru.
  • Spodní částí kontejneru je mezi dřevo vháněn horký vzduch. Díky mezerám mezi jednotlivými polínky může vzduch volně proudit a odvádět nežádoucí vlhkost.
  • Kontejner je na horní části otevřen, aby mohla vlhkost odcházet. Pokud prší, je kontejner po dobu deště přikryt nepromokavou plachtou.
  • Po 12-14 dnech je dosaženo vlhkosti dřeva pod 20 % a sušící proces je tím ukončen. Takto vysušené dřevo je ručně a bez zbytečných mezer narovnané na palety a připraveno k expedici.

Technologicky sušené dřevo má tu nespornou výhodu, že je sušení kontrolované a systematické. Díky přímému sušení volně sypaného dřeva se dosáhne požadované vlhkosti pod 20 % za zlomek času, než by tomu bylo u běžného sušení. Navíc je dřevo také zbavováno nečistot a přebytečné kůry a tak při manipulaci s ním ušetříte domácnost zbytečného nepořádku. Prostě je čisté a hezké na pohled, takže si je můžete mimo topení nebo grilování v klidu vystavit třeba vedle krbu i jako dekoraci.