Jehličnany na scénu – Advent je tu a Vánoce za dveřmi

Přicházejí Vánoce! Můžeme se sice soustředit na to, že je období rozpálených kamen a sálajících krbů, ale Vánoce jsou také především časem měkkého dřeva, tedy vlastně jehličnanů! Věnce, dekorace a hlavně stromečky. Jaký si vybrat? Znáte a víte, který koupit nebo chcete zkusit nový druh?

Generacemi ověřená klasika

Tři nejoblíbenější druhy jehličnanů, které jsou u nás domácí nebo jsme si oblíbili jejich poddruhy z jiných krajin – borovice, smrk a jedle.

Borovice jsou oblíbenou volbou, naše domácí Borovice lesní dominují dlouhým jehličím, širokou základnou a krásně voní. Vánoční svátky u vás v obýváku přečká bez dramatického opadání. Kdo má radši ještě dekorativnější a hustší stromky s jehlicemi dlouhými i 15 cm, může sáhnout po Borovici černé pocházející z jižní Evropy.

Smrk je v Čechách opravdovou klasikou. Pokud vyberete smrk ztepilý, zaplatíte v porovnání s ostatními nejméně, avšak také nejkratší dobu si ho užijete. V teple brzy opadává a tak pod ním budete po Štědrém dnu nacházet čím dál více jehličí. Jeho bratranec ze Severní Ameriky Smrk stříbrný, druhým jménem pichlavý, bývá sice o poznání dražší investicí, ale jeho jehličí má o to delší výdrž.

Jedle kavkazská, ojíněná či vznešená, to jsou královny mezi vánočními stromky. Dlouho vydrží, mají husté, nepichlavé jehličí, které vám neopadá. Skvělé jsou také na nejrůznější dekorace. Za její přednosti ovšem na druhou stranu zaplatíte zpravidla nejvíce peněz.

Některým se raději vyhněte

Chcete místo tradičních jehličnanů o vánocích vyzkoušet něco nového? Ozdobit jiný stromeček nebo doplnit dekorace o nový druh větviček? Buďte ovšem před některými jehličnany na pozoru, obzvlášť pokud máte doma malé děti nebo domácího mazlíčka. Několik z nich je totiž dost jedovatých. Mezi nejnebezpečnější patří Tis, všechny jeho odrůdy, jejich jehličí, kůra i semena. Pokud na jeho použití v dekoracích trváte, určitě je umístěte mimo dosah vašich malých ochutnávačů. Cypřišky a Chvojník nejsou sice tak známé, ovšem také nebezpečně jedovaté. Pokud narazíte na Cypřišky vysazené venku a zalíbí se vám jejich větvičky, nechte je být a nenoste si je domů. Pozor si dejte i na Jalovec a hojně vysazované Zeravy, neboli Túje, oba patří mezi cypřišovité a jsou plné jedovatých silic. Ty mohou způsobit silné podráždění při styku s kůží i otravu při požití.