Jak je na tom v praxi vlhkost a výhřevnost palivového dřeva? Neplaťte za dřevo zbytečně víc

Voda hasí

Výhřevnost dřeva je ovlivněna především jeho vlhkostí, a to nezávisle na druhu dřeva. Čerstvé dřevo obsahuje přibližně 50 % vlhkosti a pokud se s ním topí, přebytečná voda z něj se při hoření musí odpařit. Teplo z hoření je tedy z velké části využito na zahřátí a odpaření vody, nežli na samotnou produkci energie. Odpařování také ochlazuje okolní hořící dřevo a výhřevnost opět snižuje. Kdežto dřevo vysušené má obsah vody pouze cca 20 %, výhřevnost je pak vyšší a nespotřebujete pro stejný výkon tolik jako mokrého. Navíc sušením dřevo nejenže ztrácí vlhkost, ale také sesychá na objemu.

Méně vlhkosti, méně dřeva

Všemu se nejlépe rozumí na příkladu a tak si můžeme srovnat přímo, kolik je třeba spálit různě vlhkého dřeva, abyste získali stejně té pomyslné muziky.

Pro získání dostatečného množství energie na vytopení běžného domu byste si museli pořídit cca 7 palet palivového dřeva s vlhkostí 50 %, tedy čerstvého. Pokud budete mít ovšem dřevo s vlhkostí 35 %, dosáhnete srovnatelné energie jen s 6 paletami dřeva. A když si koupíte ideálně vysušené dřevo vlhké pouze na 20 %, bude vám stačit na vyhřátí domu už jen 4 palety! Skoro polovinu toho, co toho vlhkého.

A co na to peněženka?

Díváte se na ceníky a říkáte si, že koupíte to nejlevnější a hezky ušetříte? Ono vlhké palivové dřevo bývá na paletu levnější, ale jak jsme si ukázali, těch levných můžete spálit pro vytopení domu nakonec i téměř dvojnásobek. Mimo to hned na první pohled nevidíte, že za více dřeva zaplatíte třeba i více za dopravu, potřebujete doma více místa a na složení i samotné topení vynaložíte daleko více práce a času. Takže po srovnání množství dřeva, vlhkosti a vlivu na celkový výkon, tedy výhřevnost, docházíme k následujícímu: Kupujte si vždy suché.

Podívejte se na jednoduché srovnání: