Africké dřevo pochází od našich dodavatel z Dánska, Německa, Nizozemska a Francie, kde je kulatina z Afriky dovezena v kontejnerech na pilu, kde je následně roztřízena, nařezána. Řezivo usušeno na vlhkost pod 10% je následně transportováno do celého světa. Řezivo je dostupné na dotaz a v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na čísle 773 334 221 nebo emailem na poptavka@drevosklady.cz.

Z exotického dřeva nabízíme:

Iroko

Vzhled:
iroko

Světlé bělové dřevo je viditelně odlišeno od žlutohnědého jádrového dřeva, které na vzduchu postupně tmavne do sytější hnědé se světlejšími žilkami, které vyniknou zejména na tangenciálním řezu. Dřevní vlákna nepravidelně uložená.

Vlastnosti:
Schne dobře a rychle, s malou tendencí k deformacím. Toto velmi trvanlivé dřevo střední hustoty je tvarově stabilní, má střední pevnost v ohybu a tlaku a velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Spoje hřebíky a vruty i lepené spoje dobře drží. Povrch vyplněný plniči pórů se dobře dokončuje. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a extrémně špatně impregnovatelné, bělové dřevo je však klasifikováno jako impregnovatelné.

Využití:
Iroko je ceněno ve výrobě vysoce kvalitního nábytku a exteriérové truhlařiny, pultů, laboratorních pracovních ploch a odkapávačů. Je to oblíbený sochařský a řezbářský materiál a také dřevo vhodné k soustružení. Široké využití nachází ve stavbě konstrukcí lodí, člunů a vozidel (nikoli však jako ohýbaný materiál), pilířů, vodních staveb a výrobě zahradních a parkových laviček. Další z oblíbených způsobů využití je výroba parket pro podlahy v domácnostech, které využívají podlahové topení. Kmeny jsou loupány na překližku a krájeny na dekorativní dýhy.

Mahagon Sapelli

Vzhled:
sapelli

Úzké bělové dřevo je světle žlutobílé; čerstvě pořezané jádrové dřevo je lososově růžové a postupně se zbarvuje do červeno hněda. Ve dřevě se vyskytuje střídavá točitost, na řezu na čtvrtky tak tvoří výraznou a pravidelnou proužkovanou nebo také tzv. roe kresbu. Vlnitý průběh vláken způsobuje vysoce dekorativní tzv. fiddleback kresbu s jemnou, pravidelnou texturou.

Vlastnosti:
Mahagon sapelli má střední hustotu, pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, nízkou tuhost, vysokou pevnost v tlaku a špatné předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně. Spoje hřebíky a lepením drží uspokojivě; mořit je třeba opatrně. Po vyhlazení povrchu je možné docílit vynikající hladkosti a lesku. Je relativně dobře impregnovatelné. Jádrové dřevo je poměrně trvanlivé, ale velmi špatně impregnovatelné.

Využití:
Mahagon sapelli se těší celosvětové oblibě jako atraktivní dřevo na výrobu vysoce kvalitního nábytku, pro interiérovou a exteriérovou truhlařinu, na okenní rámy, vybavení obchodů, kanceláří a bank, na pulty a dveře z masivu. Hojně je používán na stavbu člunů a vozidel, konstrukce klavírů a výrobu sportovního nářadí. Je ideální pro dekorativní podlahové krytiny do domácností i veřejných prostor. Dřevo se zpracovává na překližku a krájí se na dekorativní dýhy určené pro obklady a nábytek.

Sipo

Vzhled:
sipo

Světle hnědé bělové dřevo se odlišuje od jádrového dřeva, které má stejnoměrnou rudohnědou barvu, spíše nepravidelného vláknění – střídavá točitost.

Vlastnosti:
Sipo má dřevo s vysokou pevností v tlaku, střední pevností v ohybu, nízkou tuhostí a rázovou houževnatostí a špatnými předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně. Uspokojivě jej lze spojovat hřebíky a vruty a snadno lepil. Po vyhlazení povrchu plniči párů jej lze mořit a lakovat do vysoké hladkosti a lesku. Jádrové dřevo je trvanlivé, ale bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Jádrové dřevo je extrémně rezistentní proti houbám a také špatně impregnovatelné.

Využití:
Sipo je používáno ve výrobě nábytku, pultů, interiérové a exteriérové truhlařině na dveře a okenní rámy, na interiérové konstrukce. Dále se z něj vyrábí dřevěné vybavení kanceláří a obchodů, podlahové krytiny v domácnosti, čluny a vozidla, hudební nástroje a sportovní nářadí. Zpracovává se na překližku a krájí se na dekorativní nábytkové a obkladové dýhy.

Wenge

Vzhled:
wenge

Bělové dřevo wenge je bělavé a je jasně odlišeno od jádrového dřeva, které je tmavě hnědé, s hustým černým žilkováním a střídavými hustými bělavými proužky světlého a tmavého parenchymatického pletiva, jež tvoří velmi dekorativní kresbu. Dřevo je rovno vláknité a má nepravidelnou, hrubou texturu.

Vlastnosti:
Wenge má vysokou pevnost v ohybu a je vyhlášené pro svou rázovou houževnatost a střední tuhost. Při použití je tvarově stabilní. Má špatné předpoklady pro ohýbání, ale je vysoce odolné proti oděru. Pro spoje hřebíky vyžaduje předvrtání. Buňky obsahující pryskyřici mohou způsobit problémy při lepení a lakování – řešením je vyplnění povrchových nerovností. Dřevo je trvanlivé a špatně impregnovatelné.

Využití:
Wenge má vysokou přirozenou odolnost proti oděru, a proto je vynikající na podlahové krytiny ve veřejných budovách nebo tam, kde je hustý pěší provoz. Tmavě čokoládově hnědá barva omezuje barevnost těchto podlah na tmavé.. Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací a pro stavební účely. Je z něj velmi dobré dřevo na soustružení a je ideální pro dřevo sochařství. Vybrané výřezy se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.

 Zebrano

Vzhled:
zebrano

Na řezu na čtvrtky má jádrové dřevo světle zlatožlutou barvu a úzké, pravidelné a souběžné tmavě hnědé až téměř černé žilkování, které vytváří charakteristické zebrovaní. Na tangenciálním řezu nebo na loupaném povrchu díky němu vyniká velmi výrazná kontrastní kresba. Uložení vláken střídavě točité nebo vlnité a textura hrubší, s lesklým povrchem.

Vlastnosti:
V procesu použití je tvarově stabilní. Toto tvrdé a těžké dřevo má vysoké hodnoty ve všech kategoriích pevnosti a je vyhlášené zejména pro svou vysokou tuhost. Nehodí se k ohýbání. Vzhledem k charakteru vlákna je obtížné dosáhnout u něj hladkého povrchu. Při lepení je třeba být opatrný a při leštění je třeba použít dobré plniče, aby bylo možné povrch dokonale vyhladit. Dřevo je hůře impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).

Využití:
Zebrano je běžně používáno na výrobu krájených dekorativních dýh, obvykle je řezáno na čtvrtky, aby se vyhnulo větším deformacím, které vznikají v důsledku střídání tlustostěnného a tenkostěnného vlákna. Používá se na intarzie a zdobení nábytku ve formě překládaných motivů. Uskladněné dýhy mají tendenci se kroutit. Proto se doporučuje zatížit je. V masivu je zebrano používáno na soustružené výrobky, jako jsou držadla kartáčů, a na drobné předměty, jako jsou elegantní držadla a násady nářadí. Využívá se také v sochařství a řezbářství.