2. díl seriálu o terasách – Dřevěná terasa – správný výběr materiálu je důležitý

Dřevo je nadčasový a přírodní materiál, jehož obliba stále trvá a i nadále trvat bude. Vaše dřevěná terasa může být oázou, kde najdete zasloužený odpočinek a ani po mnoha letech vás neomrzí. Chcete si takovou terasu pořídit, ale nevíte, jak správně terasová prkna vybrat? Ani jak se od sebe jednotlivé typy liší?

Dřevo je poctivý materiál s vysokou mírou estetiky a s nenapodobitelnou energií. Dřevěné terasy z kvalitního materiálu mají výborné vlastnosti a působí útulným i teplejším dojmem nežli cokoliv jiného. V zimě nebývá dřevo natolik chladné, jako například kompozitní profily či dlažba a naopak v létě se dřevo pod paprsky slunce nerozpálí tak moc, aby po něm nebylo možné přejít. Pocit, který vás doprovodí, když se půjdete v létě bosí projít po přírodní dřevěné terase, jen tak něčím nenahradíte. Rok po roce si můžete takovou terasu užívat a mít z ní radost, jen je třeba na začátek zvolit ten správný materiál. K dispozici je jich více než desítka a hodně se od sebe liší.

Dobrá rada nad zlato

Výběr typu dřeva na terasu je třeba si dobře rozmyslet. Je to přírodní materiál, který má ovšem ve srovnání jednotlivých druhů často velmi odlišené vlastnosti. Při zvážení množství energie i peněz, které do stavby terasy vložíte, se příliš nevyplatí zbrklá rozhodnutí, díky kterým můžete zjistit, že jste měli na začátku vybrat jinak. Vyplatí se zjistit si dostatek informací a nechat si poradit.

Je libo domácí nebo exotické?

Trh nabízí jednak jehličnaté druhy, ale také exotické dřeviny, které v mnoha ohledech ty jehličnaté překonávají. Tady se můžete seznámit se základním rozdělením dřevin, které se používají pro venkovní terasy:

Terasy z jehličnatých dřevin

Terasy z exotických dřevin

 • Bangkirai
 • Bukit
 • Cumaru
 • Garapa
 • Ipe
 • Massaranduba
 • Merbau
 • Teak

Jednotlivé druhy terasových prken se neliší jen vzhledem, ale i dalšími velice důležitými vlastnostmi.

Při výběru byste měli přihlédnout kompletně ke všem vlastnostem dřeva, jako k celku a teprve po srovnání u všech typů rozhodnout, které pro vás budou ty pravé.

Je třeba srovnávat následující hlediska:

 

 • Tvrdost a odolnost dřeva
 • Životnost a stabilita
 • Místo určení
 • Vzhled
 • Cena

 

 

Je obecně známo, že tvrdostí a odolností vynikají zejména tropické dřeviny. Díky vysoké hustotě i některým přírodním látkám, v nich obsažených odolávají lépe povětrnostním vlivům a jsou trvanlivější. Oproti tomu prkna z jehličnatých dřevin sice nebývají tak tvrdé a odolné jako tropické dřeviny, ale jsou oblíbené hlavně kvůli nižší ceně, blízkému evropskému původu a nazaměnitelnému vzhledu. Například ti z vás, kteří preferují prkna s výraznější kresbou či viditelnými suky, jistě budou chtít sáhnout třeba po borovici. Ta je navíc i k dostání ve speciální úpravě thermowood – jedná se o řízený proces úpravy, díky kterému získá dřevo vyšší rozměrovou stálost i lepší odolnost vůči vlivům počasí, hrozící hnilobě i napadení houbami. To jen na okraj.

Každý druh dřeva má své klady, zápory a specifika a před stavbou terasy je nutné zvážit všechny výše uvedená hlediska a zamyslet se, co od terasy očekáváte, kolik jí chcete věnovat péče na údržbu a kolik peněz investovat. Zatím si to promyslete a my vám postupně popíšeme veškeré detaily, které budete ke svému rozhodnutí potřebovat.

 

V dalším pokračování našeho seriálu vám podrobně představíme terasová prkna z jehličnatých druhů dřeva a odkryjeme všechny jejich vlastnosti.

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE