22. díl seriálu o terasách – Srovnání: Dřevěná terasa vs. terasa z WPC

I u nadčasového přírodního materiálu, jako je dřevo, je někdy snaha jej jaksi vylepšit a nahradit, aby lépe vyhovovalo požadavkům různých zákazníků. A je tomu tak i právě i u materiálu pro výrobu teras. Z toho důvodu byly už v minulosti vynalezeny desky z WPC, které mohou být alternativou k přírodním dřevěným prknům V případě, že budete srovnávat dřevo a WPC najdete na obou stranách obecné výhody a nevýhody. Nelze jednoduše říci, který materiál je lepší, ale záleží na tom, kterým aspektům z jejich vlastností dáváte přednost.

Přírodní materiál  vs. kompozit

Za výhody dřeva lze považovat jednoznačně to, že se jedná o jedinečný přírodní materiál s originálním vzhledem, je bez chemických přísad, často upraven jen ochrannými oleji. Nutno ale dodat, že právě údržba dřeva je vnímána za jeho největší nevýhodu. U různých druhů dřevin, zejména těch exotických je uváděná životnost 30, 50, i více než 70 let, je ale třeba o terasu náležitě pečovat a udržovat ji v kondici. A to hlavně pravidelně. Postupem času může být na terase již patrné její stáří i postupná změna barevnosti. Na dřevěném materiálu budou léta jejího užívání znát více než na kompozitní terase. Ikdyž je pro mnoho lidí právě vzhled terasy změněný i postupem času to, co vždy ocení. WPC terasy se jistě považují za umělé a v určitém pohledu i za napodobeniny dřeva. Přeci jen se skládají z dřevěné moučky či dřevěných nebo bambusových vláken, polyetylenu a dalších aditiv jako barviva, stabilizátory aj. Díky takovému složení nejsou, na druhou stranu, WPC desky ohrožené napadení dřevokazným hmyzem nebo hnilobou, jako jiné druhy dřeva.

Cena terasového materiálu

Za obecných předpokladů lze z ekonomického hlediska považovat dřevěnou terasu, za levnější při pořízení, dle druhu dřeva se můžeme pohybovat od 500 Kč za m2 až do dvou tisíc, to u tvrdých exotických dřev. Samozřejmě vzácná exotická dřevina, jako je teak barmský, může stát až k pěti tisícům korun, to je opravdu výjimečně vysoká cena. Kompozitní terasy se pohybují rámcově okolo 1500-2000 Kč za m2. Pokud narazíte na kompozitní terasu výrazně levnější, mějte se na pozoru a zaměřte se na kvalitu materiálu i jeho zpracování. Zdá se vám, že nižší cena při nákupu dřevě bude hrát prim a že kompozitní materiál je zbytečně drahý? Nenechte se ale na první pohled zmást. S přičtením nákladů na údržbu a péči vhodnými prostředky a oleji se ceny dřeva a WPC vyrovnávají a někdy se u dřeva i výrazně zvýší.

Právě údržba je to, co považuje většina lidí za hlavní nevýhodu dřevěných teras. I když exotickéhé druhy není třeba ošetřovat, tak jako třeba terasu z borovice, a může ji nechat přirozeně zešednout, nemusí to být vždy pro uživatele žádoucí a esteticky přitažlivé. A nakonec si pravidelnou údržbu kvůli udržení vzhledu, kvality i dlouhé životnosti vyžádá i ta, který by díky materiálu mohla být jaksi bezúdržbová. V údržbě to mají WPC terasy jednodušší a v dají se považovat za nenáročné. Jedná se víceméně jen o odstranění případných nečistot. V praxi to znamená, že dřevoplastovou terasu očistíte jednou za čas vodním vysokotlakým čističem. Bez následného olejování a povrchového ošetření. Se změnou barvy materiálu lze počítat u WPC teras v absolutně minimální míře a to jen na začátku užívání, když se z nově položené terasy mírné vyplaví dřevitá drť na povrchu. Poté už je barva terasových prken stálá. WPC terasa vám nezačne na povrchu ani třískovat nebo praskat a nehrozí ani zadření třísky.

 

Jak vidíte, každý materiál má svoje plusy i mínusy. I ty může každý z nás ovšem vnímat jinak. Záleží vždy na vašich preferencích a vnímání jednotlivých vlastností materiálu. Pokud budete potřebovat s výběrem pomoci nebo si nebudete při rozhodování jistí, obraťte se na nás a my vám vždy rádi poradíme a pomůžeme.