21. díl seriálu o terasách – WPC terasová prkna

Láká vás vzhled terasy z dřevěných prken, bojíte se její údržby či odolnosti, ale zároveň nechcete terasu vyloženou dlažbou nebo kamenem? Sáhnout můžete po dřevoplastových terasových prknech, které pro vás mohou být tou pravou alternativou. Právě kvůli poptávce po odolném materiálu, bez nutnosti náročné péče, nebezpečí tvorby třísek či napadení dřevokazným hmyzem, byl už před několika desítkami let vyvinut materiál WPC. Pokud ho ještě dokonale neznáte a přemýšlíte o jeho použití na terasu, my vás s ním nyní seznámíme.

Co je WPC?

WPC (wood-plastic composite), neboli dřevoplastové kompozitní desky jsou unikátním terasovým systémem moderní doby. Jedná se o směs přírodní upravené dřevěné moučky či bambusových nebo dřevěných vláken, polyetylenu a pomocných aditiv, jako jsou barviva, tvrdidla, stabilizátory a UV filtry. Unikátní spojení všech těchto složek vytváří materiál, který je oblíbenou náhradou dřevěných prken a v některých aspektech je také překoná.

Díky dokonalým technologiím dnešní doby nemusíte ani na první pohled často poznat, jestli je terasa, na kterou se díváte, z dřevěných prken nebo z dřevoplastu. Terasová prkna z kompozitních materiálů se považují za ekologické řešení dnešní doby. Nejen, že se dřevní a bambudová směs považuje již za recyklovanou složku, jelikož může pocházet z továren nábytkářského průmyslu, ale i samotné WPC prkno je po využití plně recyklovatelné.

Proč zvolit WPC?

Přemýšlíte, co jsou vlastně ty důvody, díky kterým jsou WPC terasový prkna tak oblíbená? Jednoduše a jasně v několika bodech:

Odolné a trvanlivé: Terasové desky z WPC jsou pevné, odolné proti oděru, mechanickému působení i klimatickým změnám. Jejich vlastnosti neovlivní déšť ani sucho, drápky domácích mazlíčků je snadno nepoškrábou. Vydrží bez problémů i 25 let.

Univerzální při použití: WPC desky můžete bez rozdílů použít na vnitřní i venkovní terasy, balkony, k bazénu, jezírku. Nejen k domku, ale i veřejným budovám, kde jsou vystaveny náročnějšímu využívání.

Jednoduchá údržba a péče: Terasa z WPC si nežádá olejování, broušení ani natírání. Stačí ji v případě potřeby očistit od velkým nečistot vysokotlakým čističem a vodou a je zase jako nová. Právě jednoduchá údržba je jedním z největších výhod, které lze u WPC teras oproti těm dřevěným uvádět.

Odolné nejen proti dřevokaznému hmyzu a hnilobě: Dřevoplastové terasové desky nenapadne žádný hmyz ani hniloba. Do tvrdé směsi dřevitých vláken a polyetylenu se žádný hmyz nikdy nepustí. Díky velkému obsahu vlákniny jsou prkna velmi odolná i proti UV záření a nemusíte se bát ani plísní či koroze.

Dostupné v mnoha barvách a vzhledu: WPC terasová prkna jsou vyráběna v předem určeném odstínu bez odchylek a tak můžete mít terasu v jednotném barevném odstínu. Díky dnešním technologiím se vyrábí široká řada odstínů a barevných úprav, z nichž některé od přirozeného odstínu dřeva jen stěží rozeznáte. Určitě se ale nestává, že by bylo jedno prkno jinak barevné než druhé, což bývá u dřevěných teras běžné. Také je možné si vybrat z několika druhů povrchové úpravy. Běžně jsou k dostání desky s hladkým povrchem, kartáčované nebo jemně či výrazněji broušené.

Barevná stálost i jednotnost vzhledu: WPC terasa zůstává po celou svou životnosti bez výrazných barevných změn. Jakmile WPC prkna namontujete, tak lze počítat s minimálním změnou odstínu, jelikož se vyplaví povrchový dřevěný prach a poté zůstanou už bez barevných změn. Oproti dřevu nešednou nebo nevytváří skvrny v místě dotyku například se železem, tak jak jsou k tomu náchylná zejména terasová prkna z exotického dřeva.

Montáž skrytými spoji: Estetiku celé terasy dotváří montáže skrytými, neboli neviditelnými spoji. Prkna z kompozitních materiálu jsou totiž již z výroby lisována se skrytým klipovým systémem pro jednoduchou montáž.

Ideálně rovná a stálá prkna: Terasová prkna jsou díky jejich průmyslové výrobě vždy ideálně rovná, bez prasklin, prohnutí nebo výstupů. Jsou velmi odolné proti deformacím a zakřivení. WPC terasová prkna jsou na terase stálá v původním tvaru po celou dobu svého trvání. Na terase z kompozitních materiálů se ani nemusíte bát vzniku třísek, které by vám znepříjemnily její užívání.

Vysoká kvalita a možnost znovupoužití: Terasová prkna jsou stálá svým tvarem i barevností. Pokud se rozhodnete terasu předělat, rozšířit či upravit, tak můžete prkna kdykoliv zase použít a neobjeví se ani žádná barevná nejednotnost.