20. díl seriálu o terasách – Péče a ošetřování dřevěné terasy

Dřevěná terasa je odrazem kvality i luxusu. Aby si zachovala po dlouhou dobu takto pozitivní vzhled a dobrou kondici, je dobré o ni vhodně pečovat. Nemusí to vždy znamenat nekonečné hodiny práce a předražené přípravky. My spoléháme na kvalitní výrobky , například od německé firmy OSMO, které jsou ověřené a spolehlivé. A vy můžete nakonec zjistit, že péče o terasu není jen nekonečná dřina a nesplnitelný úkol. S dobrými výrobky a třeba radou od nás, to může být vlastně jednoduché. Jak a čím o terasu pečovat? To hned zjistíte.

První péče po montáži

Namontovali jste terasu a už už přemýšlíte, jak o ni vlastně budete muset pečovat? Prvním krokem bývá ochranný nátěr terasy na bázi olejů. Jaký a kdy zvolit?

Některé terasy, zejména ty z jehličnatých druhů dřevin, je možné i vhodné ošetřit ihned po montáži. Na druhou stranu ty exotické, které jsou velmi bohaté na obsah přirozených látek, je nutné nechat nějakou dobu bez ošetření, aby se obsažené látky postupně vyplavily, dřevo vyschlo a trochu tzv. zvětralo. Zpravidla je vhodné vydržet cca 2 měsíce, ale tato doba je individuální u každého druhu dřeva. Při prodeji či montáži vám i s tímto vždy rádi poradíme.

Před prvotní péčí o terasu si rozmyslete, jestli budete chtít podtrhnout přirozenou barvu dřevěných prken a také dlouhodobě zachovat barevnost dřeva, nebo terasu necháte napospas povětrnostním vlivům a budete chtít, aby získala šedavou až stříbrnou patinu. Na výběr totiž máte ze dvou základních dvou druhů terasových nátěrůbarevné nebo transparentní.

Barevné, či pigmentové nátěry jsou k dostání v paletě odstínů podle druhů dřevin nebo jim nejpodobnějším. Tyto oleje podtrhnou přirozenou barevnost dřeva a prodlouží jeho čerstvý a nový vzhled. Terasové oleje se nanáší ve dvou tenkých vrstvách a vždy po směru fládrování dřeva. Pro natírání terasy můžeme doporučit také i kartáče a štětce, které budou pro natírání nejvhodnější. V případě, že by se zdála po prvním nátěru barva dostatečně intenzivní, lze jako druhou vrstvu použít i transparentní terasový olej.

Pokud jste se rozhodli pro to, že chcete zanechat terasu nez pigmentového nátěru a spíše se přikláníte k tomu transparentnímu, myslete jen na to, že bezbarvé nátěry neposkytují dřevu žádnou ochranu proti UV záření, ani dlouhodobě neochrání terasu při vyšším zatěžování. Exotické terasy si po určité době bez nátěru vytvoří patinu a i ochranu před UV záření, je ovšem nutné zmínit, že péče o terasu neovlivní nejen její vzhled, ale také celkovou kondici a životnost.

Jarní očista

Jaro je ta část roku, kde se lámou dvě hlavní sezóny. Končí nám zima a nastává teplejší část roku, kdy se většina lidí přesouvá ze svých domů k venkovním aktivitám. Stejně tak pomalu začíná sezóna nejen posezení na terase. Po uplynulé zimě, kdy na terasu plně působil sníh, mráz i déšť a studené teploty, je dobré věnovat vaší terase náležitou péči. Běžné odklízení nečistot je samozřejmostí. Pokud zjistíte, že je barva vaší terasy již vybledlá, olej se postupem času a chozením jaksi vytratil, je vhodný čas na oživení. A jak se dá postupovat při očistě terasy na jaře? Terasu očistěte – dá se použít kartáč na čištění teras, směs vody a čističe na terasy. V případě, že se vám na prknech vytvořil zelený povlak, který je nejen nevzhledný, ale může díky němu celý povrch terasy více klouzat, použijte k jeho odstranění OSMO Gard Clean. Pokud jsou prkna příliš hladká nebo chcete podpořit protiskuzový efekt na terase, dá se aplikovat i OSMO terasový protiskluzový olej. V případě, že chcete oživit vzhled celé terasy, tedy opakovat minulý nátěr, ať pigmentový nebo transparentní, postačí nanést na předem vyčištěnou terasu jednu vrstvu terasového oleje. Části, které nejsou tak namáhané a olej na nich není příliš odřený nebo přirozeně zvětralý, nemusíte ošetřovat tak často, jako jiné, které si o oživení řeknou vždy a každý rok.

Pravidelná údržba a odstraňování nečistot

Terasa je během používání vystavena nejen všem vlivům počasí, ale také mechanickému poškození od běžného chození, posouvání nábytku, dopadům všech možných předmětům, vylévání nápojů, znečištění od jídla nebo oděrkám od dětských hraček či drápků od domácích mazlíčků. Právě kvůli tomuto všemu je více než vhodné o ni řádně pečovat. Základní očistu můžete provést vodou. Po opláchnutí je tu pro údržbu výborný pomocník – OSMO Čistič dřevěných teras. Ten vám pomůže odstranit nečistoty i místa, kde je terasa poškozená. Říkáte si, že by se dala takto poškozená terasa vlastně přebrousit? Tak tento způsob se zrovna nedoporučuje. Pokud narazíte na znečištění a drobná poškození, stačí použít lokálně zmíněný OSMO Čistič a přeolejovat, je-li to na terase dříve olejované. Oživení celé plochy terasy se provádí až po několika měsících. K čištění terasy můžeme doporučit vhodný kartáč k čištění teras, buď jen s krátkým držadlem nebo i s teleskopickou tyčí, aby byla i údržba terasy jednodušší.

Oživení vzhledu terasy

Chcete oživit již zašedlou terasu a dodat jí barevnost a svěžest přirozené barvy dřeva? Není problém, i tohle dokážete. Máme ve svém porfoliu OSMO produktů pro péči o terasy Odšeďovač dřeva. Jedná se o gel, který se nanáší kartáčem na terasu navlhčenou čistou vodou. Po natření celé plochy terasy se nechá přípravek působit přibližně 20 minut, terasa se důkladně očistí tvrdým kartáčem a opláchne se dostatečným množstvím vody. Po dobu dvou dnů se nechá terasa schnout a poté se nanese zvolený olejový nátěr, stačí v jedné vrstvě. Takto ošetřená terasa vám bude opět dělat parádu a bude zase ve skvělé kondici.

 

Zdá se vám péče o terasu složitá a příliš pracná? Nebojte se, my vám vždy rádi poradíme, jaké ošetřující přípravky vybrat a jak se o teras postarat. Navíc si pamatujte, že vám všechno menší či větší úsilí terasa vrátí tím, jak bude déle i lépe sloužit a dělat radost.

 

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE

NECHCETE, ABY VÁM UNIKNUL KAŽDÝ DALŠÍ ČLÁNEK? SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!