17. díl seriálu o terasách – Na co myslet před stavbou terasy?

Dosud jsme se zabývali spíše materiály pro dřevěné terasy, ale to je jen zlomek toho, co si musíte rozmyslet, než si ji pořídíte. Teď vám představíme další skutečnosti, které si musíte před samotným vybudováním naplánovat.

Pokud máte byt a přemýšlíte nad vybudováním terasy na balkoně, tak budete mít pravděpodobně v některých otázkách své rozhodování zjednodušené. Pokud plánujete terasu u domu a nebo teprve plánujete výstavbu samotného domu, tak v tom případě je dobré myslet na vše více či méně důležité už dopředu. Inspirovat se můžete u nás.

Optimální místo

Nejlepší místo pro terasu je zpravidla tam, kde přímo navazuje na obytný prostor, například obývací pokoj nebo kuchyni, abyste se vyhnuli tomu, že pro příchod na terasu budete muset obejít celý byt. Čím více ji budete mít přímo přístupnou, tím častěji ji budete chtít využívat. Ať už je to místo, kam vstoupíte hned z obýváku, anebo třeba volný prostor na zahradě. Pokud to dovolují dispozice domu nebo bytu, orientujte svoji terasu směrem do zahrady, klidné části, do místa, které není přímo na očích sousedům nebo kolemjdoucím nežli do rušné ulice. Zde se vám bude vždy dobře relaxovat v pohodě, klidu a v soukromí. Pokud vám toto místo může navíc poskytnout krásný výhled, tak o to lépe.

Orientace terasy

Co se týče orientace, je lepší mít terasu umístěnou do místa, kde je během dne dlouho slunce a teplo, ale zároveň bude možnost odstínění. Vzhledem ke světovým stranám myslete na následující: orientace na jih vám poskytne asi nejvíce slunečních paprsků, slunce bude na terasu svítit od rána a po celé odpoledne. Jihozápadní umístění umožní využít slunečních paprsků od odpoledne až do večerního hodin, kdy zapadne. Při umístění na severovýchod si užijete sluníčka ráno a večer. Vezměte v úvahu nejen světové strany, ale i umístění domu, polohu slunce a zjistěte, co vše může prostor terasy zastínit. My máme například terasu orientovanou na severozápad, což by se nemuselo zdát jako ideální, ovšem díky umístění domu v kopci a nízké střeše je i na severní straně slunce téměř celý den.

Velikost terasy

U plánování velikosti terasy se zamyslete, pro kolik osob má být terasa určená. Pokud nebudujete terasu na balkonu, který je již rozměrově daný a můžete se díky pozemku nebo volné plochy rozhodovat, mějte na paměti, že minimální šířka bývá 1,2 metru – zde ovšem umístíte asi jen stolek a židle pro 2 lidi a třeba slunečník. Když budete ale přemýšlet nad využívání celou rodinou nebo návštěvami, budete potřebovat stůl např. pro 6 osob, plus místo pro volný pohyb okolo, třeba i gril, a na to už bude třeba prostoru alespoň 25 metrů čtverečních. Když by to dovolili dispozice domu a pozemku, je dobré postavit terasu po celé šířce domu, i klidně za roh, protože tak budete mít dostatek prostoru a využijete možnost přesouovat se vzhledem k poloze slunce a stínu během dne. Co se týče tvaru terasy, nejjednodušší i ekonomicky nejvýhodnější bývá oblélníkový tvar. Taková terasa se bude nejlépe montovat bez velkých zbytků materiálu. Když byste uvažovali o budování střechy, pergoly nebo zastínění markýzou, i to bude vhledem k obdélníkovému tvaru terasy jednodušší. Nic vám ale nebrání, udělat si terasu třeba půlkruhovou a zastínit jen část. Při plánování velikosti terasy je také doporučováno si ji provizorně vytyčit, což vám poskytne lepší představu o tom, jak bude terasa vypadat a kolik na ní bude prostoru.

Použitý materiál a vzhled

Volba materiálu na terasu má hned několik aspektů. Rozmyslete si, jak si přejete, aby vypadala. Terasa doplňuje obytný prostor domu, takže by se měla k okolnímu prostředí i hodit. Vzhledem k umístění si rozmyslete, jakým podmínkám bude terasa vystavena. Během roku může být terasa vystavena opravdu náročným podmínkám, obzvlášť jedná-li se o terasu přímo venku. A rozmyslete si také, jaký rozpočet na terasu máte. Rozdíly v cenách mohou být velké a měli byste dopředu vědět, kolik by měla terasa stát peněz.

Myslete i na děti

I u takové záležitosti, jako je terasa je nutné přihlédnout k těm nejmenším uživatelům. Dá se předpokládát, že už pro nejmenší děti bude terasa oblíbeným místem k hraní a odpočinku. A musíme se jim také přizpůsobit. Pozor si dejte třeba na výběr dřeva a jeho vlastnostem. Například třískování u borovice, to by dětským nožkám a ručkám mohlo zbytečně ubližovat, když upadnou, což je velmi časté. Naopak děti mají na terasu také velký vliv – zcela jistě se nevyhnete tahání nejrůznějších předmětů po podlaze, ať těžších či lehčích, škrábání podlahy čímkoliv najdou, kreslení a nebo bouchání natajno vypůjčenou motyčkou. Ze všech těchto důvodů je dobré volit odolné dřevo na terasu a sebe obrnit nekonečnou trpělivostí. Pokud máte v plánu, že bude terasa i volně přístupnou plochou na hraní, i třeba bez dozoru, nezapomínejte také na nutnou bezpečnost terasy.

Zábradlí a bezpečnost

Zábradlí a bezpečnost je úzce spjato i s dětmi na terase. Nutnost umístění zábradlí na terase, na balkonu a v nadzemních patrech snad ani nemusíme nijak široce psát, to je samozřejmostí. Ale mějte na paměti, že z hlediska bezpečnosti je nutné umisťovat zábradlí i na přízemní terasy, které mají svojí pochozí plochu zvýšenou. Pokud je podlaha terasy nebo její části zvýšená o více než půl metru, měla by být každopádně opatřena zábradlím, či jinou zástěnou, jako třeba živým plotem, pokud by se jednalo o konec terasy napojený na zahradu. V případě, že budete na terasu dávat zábradlí a víte, že se tam děti budou běžně pohybovat, mějte na paměti, že by mělo být vysoké alespoň 90 cm. Volte příčky u zábradlí spíše vertikální, plnou výplň nebo třeba jemnou mřížku z tahokovu, zkrátka takovou konstrukci, kterou děti nemohou využít jako žebřík. V ten okamžik se totiž může zábradlí stát stejně nebezpečným jako vysoká terasa bez něj.

 

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE

NECHCETE, ABY VÁM UNIKNUL KAŽDÝ DALŠÍ ČLÁNEK? SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!