16. díl seriálu o terasách – Typy spojů při montáži terasových prken

Krásu terasy dotváří detaily a na estetiku celkového vzhledu má vliv i taková drobnost, jakou je viditelná hlavička vrutu. Trh se neustále vyvíjí, produkty jsou dokonalejší a díky tomu si můžeme vybrat dokonce i to, jakým typem spoje uchytíme prkna k terase. Zda se spokojíme s viditelným místy jejich přichycení, anebo budeme chtít terasu na pohled bez zásahu vrtačkou.

Klasika nebo elegance

Klasickým typem spoje terasových prken můžeme nazvat přichycení vruty shora přes pohledovou stranu prkna. Vruty jsou shora běžně viditelné a je tedy na první jasné, kde se nachází spoj prkna s roštem. Tento způsob je při montáží nejčastější a zároveň i nejbezpečnější co se týče pevnosti a trvanlivosti spoje. Na druhou stranu, i když jsou hlavičky vrutů zapuštěné do dřeva, tak často narušují celistvost vzhledu, mohou se díky tomu objevit třísky či praskliny a na povrchu terasy mohou působit  celkově neesteticky.

Mnohem elegantnějším způsobem přichycení prken jsou tzv. neviditelné či skryté spoje. V tomto případě nejsou vruty vůbec vedeny z vrchu dřeva a není tak provrtána pohledová strana prkna. Vzhled terasy, její celistvost a přirozená krása samotné struktury dřeva vynikne a není ničím narušená. Terasová prkna jsou k roštu připevněná pomocí speciálního příslušensví pro montáž neviditelnými spoji – pomocí různých typů klipů, příchytek, či lamel, které jsou buď vkládány do drážek v bocích prken, nebo montovány ze spodní strany prkna. Spoje nejsou z horního pohledu na terasu znát.
Na čem záleží

Na způsob montáže terasových prken a tedy i volbu typu spojů mají vliv hlavně vlastnosti dřevin, z kterých jsou terasová prkna vyrobena. Tím hlavním ukazatelem v rozhodování, jaký spoj zvolit, je rozměrová stabilita dřeva. To, jak dřevo sesychá a celkově reaguje na střídání vlhkosti v okolním prostředí určí, zda je vhodné zvolit spíše klasické uchycení vruty z pohledové strany dřeva a nebo můžeme prkna montovat neviditelnými spoji. Pro neviditelné spoje jsou vhodné vysoce stabilní exotické dřeviny Ipe, Merbau či Teak a z těch jehličnatých druhů jen tepelně upravené borovicové dřevo Thermoborovice. Ostatní druhy jehličnatého dřeva a některé méně stabilní exotické dřeviny je vhodné a zároveň bezpečné montovat spoji klasickými. V případě, že byste zkusili montovat neviditelnými spoji terasová prkna, která nejsou rozměrově příliš stabilní, například borovice či exotická Massaranduba, následovalo by po uplynutí určitému času k rozvolnění spoje a tak i k poškození celé terasy.

Spoje na pohled skryté

Jak bylo zmíněno, pro neviditelné spoje jsou používány různé spojovací materiály a komponenty. Technik a materiálů je na trhu k výběru hned několik. Pro neviditelné spojení je možné použít lamely, které se namontují na spodní stranu prkna a zapadnou do prkna položeného před ním. Tak se postupně vyskládá celá terasa. Velice oblíbené jsou také neviditelné spoje montované s pomocí podélných drážek v prknech. Ty jsou v nich vyfrézovány buď už z výroby, anebo je možné je do prkna s plnou kolnou hranou vyfrézovat při montáži, a to pomocí ploché drážkovací frézy. Do těchto drážek se následně vkládají, a k roštu montují, například tzv.T-clipy, iClipy, nejrůznější spojovací příchytky a další. Vruty jsou v těchto případech skryty v dilatačních spárách a nejsou tak na povrchu terasy viditelné.

Vzhledem k tomu, že neviditelné spoje nenarušují povrch prkna a působí velice esteticky jsou i dosti oblíbené. Je ovšem nutné brát v potaz, že jsou vhodné jen pro některé vyjmenované, dostatečně stabilní dřeviny. Neviditelné spoje jsou také náročnější na montáž a proto je doporučováno svěřit instalaci terasy profesionálům, kteří s tím mají zkušenosti. Výhodou klasických viditelných spojů je to, že jsou prkna pevně přichycena k hranolu v roštu terasy. U neviditelných spojů se může stát, že se některé lehčí prkno uvolní a začne postupem času třeba klepat. Pokud se bojíte příliš výrazných vrutů při klasickém připojení, hlavně na tmavých prknech, můžeme doporučit tmavé vruty Antik, které nebudou na první pohled až tolik zřetelné.

Klasické viditelné spoje 

 

        

 Neviditelné spoje