15. díl seriálu o terasách – Typy profilů terasových prken

Na trhu terasových prken máte na výběr z mnoha druhů exotických i jehličnatých dřevin, z nichž každá má své jedinečné vlastnosti. Jakmile si vyberete, které dřevo pro svoji terasu zvolíte, budete stát ještě před dalšími otázkami. Mimo jiné budete řešit, jaký vhled i typ určitého druhu prkna koupit. Pojďme se podívat, z jakých úprav povrchů prken můžete vybírat a čemu u toho věnovat pozornost.

Typy profilů terasových prken

Terasové prkna se liší svou velikostí, šířkou, často i přípravou pro spoj a povrchovou úpravou pohledové strany, neboli profilem. Právě typ profilu, tedy povrchová úprava pohledové strany, je často diskutovanou otázkou při výběru terasových prken. Na trhu si můžete vybírat mezi prkny s úpravou hladkou, jemně drážkovanou nebo hrubě drážkovanou. Každá z úprav má své klady i zápory.

Údržba hladkých a drážkovaných prken

Zaměříme-li se například na čištění a údržbu prken, mají navrch jednoznačně prkna hladká. Nemusíte se trápit s usazeninami v zákoutích drážek, ani přemýšlet, že musíte zametat prkna vždy jen ve směru drážek. S drážkovanou terasou si ovšem hladce poradí vysokotlaké vodní čističe, nemusíte se bát, že by vám nešly vyčistit vůbec. Jakmile přijde doba olejování či natírání terasy, mnoho lidí by asi také raději upřednostnilo hladký povrch, který se ošetřuje jednodušeji, než-li drážkované profily, u kterých se většinou může spotřebovat i více pečujících přípravků, které se mohou navíc nerovnoměrně vsakovat.

Sporné protiskuzové vlastnosti

U terasových profilů je také hodně diskutované, zda jsou opravdu ty drážkované správně označované jako protiskluzové. Zdálo by se, že díky hrubému povrchu tomu tak může být, ale tato úvaha není úplně správná. I přesto, že vám může někdo jako pozitivum u drážkovaných prken tvrdit, že je protiskuzové mějte se na pozoru a vždy si vzpomeňte na následující. Vlhký povrch dřevěné terasy by měl vždy, bez rozdílu úpravy povrchu, nabádat k opatrnosti, protože může snadno dojít k uklouznutí. Klouzavost terasy nemá na svědomí jen vlhké dřevo samo o sobě, ale hlavně to, že jeho vlhký povrch je živnou půdou pro řasy a mikroskopické houby, které tvoří až slizký film. A právě zde se naráží i na to, že drážkovaný povrch vlastně ani nezvyšuje bezpečí, nýbrž může naopak poskytnout větší prostor pro množení těchto mikroorganismů, jelikož ve vybroušených drážkách vlhkost zůstává déle nežli na hladkém povrchu. Samozřejmě z jiného úhlu pohledu lze pohyb kolmo k drážkám považovat za méně nebezpečný, ale není to nikterak potvrzeno a nelze s protiskuzovým efektem počítat. Naopak u hladké úpravy pomáhá povrch bez drážek, aby prkna lépe osychaly. Vlhkost se totiž ze dřeva vypařuje lépe, nežli z toho drážkovaného.

Pro vytvoření onoho protiskuzového efektu na povrchu terasy může dopomoci OSMO protiskluzový terasový olej, který se na terasy nanáší. Z hlediska vaší bezpečnosti je nutné ale zmínit, že nelze na získané protiskluzové vlastnosti spoléhat stoprocentně, protože, jak si jistě dovedete představit, k uklouznutí stačí i malá nepozornost nebo třeba nevhodná obuv. Dětem ani dospělým, kteří se například po vlhké terase rozběhnou, nemusí proti uklouznutí pomoci ani důkladné ošetření protiskluzovým olejem.

Estetika má hlavní roli

Při výběru typu profilu prken, může být rozhodující přímo váš vkus, jelikož jsou úpravy povrchu prken hlavně estetickou záležitostí.  Sami dodavatelé tvrdí, že povrchová úprava je hlavně záležitosti designu a nikterak neovlivňuje vlastnosti prken. Pak už je přímo na vás, která úprava se vám bude líbit a měli byste ji na terase raději. Nakonec lze ještě dodat, že drážkovaný vzhled je sice také oblíbený i proto, že nejsou tak vidět případné praskliny. Na druhou stranu, na tom hladkém vynikne přirozená struktura dřeva a u dřevěné terasy je přirozený vzhled dřeva jedním z důvodů, proč si je lidé volí a jsou tak oblíbené.

 

Hladká a drážkovaná úprava prken