14. díl seriálu o terasách – Kompletní srovnání dřevin

Široká nabídka terasových prken znamená také velký rozsah informací, které o jednotlivých typech dřevin musí zákazník zpracovat a někdy není jednoduché se v nich dokonale vyznat. Jak v takové situaci nakonec rozhodnout, která dřevina je právě ta nejvhodnější? V minulých dílech našeho velkého seriálu o terasách jsme vám představili všechny dřeviny pro terasy detailně a nyní vám rádi poskytneme rámcový pohled v kostce. Máme pro vás velké shrnutí.

Jehličnaté a exotické druhy terasových prken

Terasová prkna z jehličnatých druhů dřevin

Modřín sibiřský, modřín slezský, borovice, tlakově impregnovaná borovice, cedr západní červený

Terasová prkna z exotických dřevin

Bangkirai, Merbau, Garapa, Bukit, Massaranduba, Ipe, Cumaru, Teak jávský, Teak barmský.

 

Výhody a nevýhody teras z jehličnatých druhů dřeva

Terasový prkna z jehličnanů jsou zpravidla cenově dostupnější a jednou z jejich výhod je tedy nižší pořizovací cena. Z hlediska ceny můžeme jehličnany seřadit od nejlevnějších po nejdražší zhruba následovně: Borovice, tlakově impregnovaná borovice, modřín slezský,  modřín sibiřský, Thermoborovice a západní červený cedr. Jako výhoda terasy z jehličnanů může také hovořit fakt, že je pro naši zeměpisné umístění bližší.

Co se týče vzhledu, tak u jehličnanů počítejte s výraznější strukturou, větším počtem viditelných suků a častějším vznikem podlouhlých trhlin v prknech a vyšším třískováním.

Dřevo jehličnatých dřevin má obecně nižší hustotu nežli dřeviny exotické a také kratší výdrž a životnost. Pro prodloužení životnosti dřeva je vhodné terasová prkna pečlivě udržovat a pravidelně ošetřovat, což mohou někteří majitelé těchto teras považovat za nevýhodu, jelikož se jedná o určitou časovou náročnost a dodatečné finanční výdaje.

Výhody a nevýhody teras z exotických druhů dřeva

Exotické dřeviny jednoznačně kralují co se týče životnosti. Jejich dřevo má velmi vysokou hustotu a je odolné. V celé škále dřevin můžete počítat s životností zpravidla minimálně 30 let, a například u terasy z teaku se udává životnost stejně vysoká, jako věk člověka. Terasová prkna z exotických druhů jsou nenáročná na údržbu. Pokud se rozhodnete je neošetřovat vůbec, tak to terase nijak neublíží a získá přirozenou šedou patinu. Další výhodou je také široký výběr barev a odstínů. Pokud budete chtít terasu vybírat i dle hodící se barvy, jistě tu pravou vyberete. Oproti všem kladným vlastnostem a výhodám,  je nutné ale také počítat s vyšší pořizovací cenou, protože za tak kvalitní a dlouhotrvající terasu se opravdu zaplatí více penež než třeba za terasu z borovice. K těm méně oblíbeným vlastnostem teras z exotických druhů patří vyplavování barviv z terasy, ke kterému dochází v prvních měsících po její montáži. Jakmile začne na terasová prkna pršet, stečou spolu s dešťovou vodou také nadbytečné olejnaté látky, které mohou zabarvit omítku či obklad v okolí terasy. Právě díky tříslovinám a olejnatým látkám, které exotické dřeviny vyplavují je toto dřevo citlivé na dotyk železných předmětů. Musí se tedy dávat pozor na to, aby byl například železný zahradní nábytek opatřený gumovými podložkami, jinak v místě dotyků vzniknout tmavé skvrny, které na terase mohou zůstat už navždy. Z toho důvodu se k montáži exotických teras používají speciální nerezové vruty, které jsou navíc pružné a také se dokonale přizpůsobí případným rozměrovým změnám dřeva. Oproti jehličnatým druhům jsou ty exotické dále náročnější na montáž, otvory pro vruty je lepší, kvůli vyšší hustotě dřeva, předvrtávat.

Kompletní přehled vlastností jednotlivých typů dřevěných terasových prken

Jak jste mohli zjistit v nabídce dřevin i v dílech našeho seriálů, druhů terasových prken je opravdu velké množství a mají nejrůznější vlastnosti. O detailech jehličnatých a exotických dřevin používaných na terasová prkna jsme napsali mnoho a nyní si všechny vlastnosti dřeva můžete jednoduše srovnat v tabulce níže, kde vám uvádíme všechny základní a důležité informace o terasových prknech, jako jsou hustota dřeva, tvrdost, odolnost, stabilita, průměrná délka životnosti i cena. Mimo tyto vlastnosti přihlédněte také k vizuální stránce terasy. Každá dřevina je totiž jedinečná svým vzhledem a barevností, což je pro zákazníky také velice důležitým faktorem při rozhodování.


*Cena je uvedená dle aktuální nabídky v okamžiku zveřejnění článku, může se postupem času změnit. Na uvedené ceny se nelze odkazovat jako na nabídku.

 

Dobrá rada od odborníka se vždy hodí

Přes veškeré obecné i detailní informace, které jste o jednotlivých dřevinách zjistili, se nikterak neostýchejte oslovit s jakoukoliv otázkou odborníka. Ten vám ráda pomůže, ať už s výběrem na začátku, nebo poradí, zda jste vybrali správně, i když by to mělo být třeba třeba těsně před nákupem. My jsme vám k dispozici, ať už budete chtít větší či menší radu.

Životnost vaší terasy

Životnost terasy je uvedená dle obecného předpokladu a vlastností druhu dřeva. Je třeba myslet i na to, že trvanlivost terasy závisí na kvalitní konstrukci, správné montáži i vhodném umístění. I u nejdéle trvanlivých dřeviny může totiž celou terasu znehodnotit například podkladová konstrukce z měkkého dřeva či špatné založení na podklad. Pokud bude u terasy naopak vše v pořádku, můžete se z ní opravdu těšit mnoho a mnoho let.