13. díl seriálu o terasách – Terasy z exotických dřevin – Teak barmský a teak jávský

Teakové dřevo se pochází zejména z Barmy a Jávy, vyskytuje se také v Indii, Thajsku, Indonésii a je rozšířené také do oblasti tropické Afriky, Malajsie, na Borneo či Filipíny.   

Teak barmský, neboli pravý teak má dřevo o hustotě 610–690 kg/m3, terasová prkna se dodávají v uměle sušeném stavu s poměrem vlhkosti 18–20 %.

Teak jávský má oproti svému barmskému příbuznému o něco málo nižší hustotu, udává se v rozmezí 550620 kg/m3. Terasová prkna z teaku jávského jsou taktéž uměle předsušená na 18–20% vlhkost.

Teakové dřevo vyniká svojí pevností, stabilitou při střídání klimatu a zároveň dokonalou pružností. Všechny jeho vlastnosti podtrhuje fakt, že je mimo teras používán k výrobě lodních palub, trupů i zábradlí, také na mola v přímořských přístavech. Truhláři využívají teak pro vysoce kvalitní obklady, schodiště, dveře, zahradní a jiný nábytek. U výrobců, dekoratérů, designérů i koncových zákazníků je velice oblíbený pro jeho krásný dekorativní vzhled.

Terasová prkna z teaku jávského i teaku barmského jsou výborně rozměrové i tvarově stálé. Je známo, že se nedočkáte razantního sesychání. Dřevo je vysoce odolné a co se týče životnosti, předčí i věk průměrného člověka – životnost teakového dřeva se udává až ke sto letům.

Teak javský a teak barmský je vysoce odolný proti napadení dřevokazným hmyzem, houbám i plísním a ani proměnlivé počasí mu neublíží.

Dřevo je bohaté na olejnaté látky. Před nanesením přípravků pro povrchovou úpravu, nejlépe Terasových olejů od OSMO v odpovídajicím barevném tónu nebo transparentní, doporučujeme vyčkat alespoň 2 měsíce, během kterých dojde k úbytku přirozených olejnatých látek. Kdybyste nanesly ošetřující přípravky dříve, nemusely by k povrchu prken dostatečně přilnout. Na druhou stranu je možné ponechat terasu bez ošetření a nechat na ní vytvořit postupem času přirozenou šedostříbrnou patinu. Tato patina dřevu vůbec neškodí, jde jen o optickou změnu a naopak dřevo postupem času přirozeně chrání před UV zářením.

Při montáži teras z teaku barmského i teaku javského doporučujeme používat A4 nerezové vruty, které jsou vhodné pro montáže exotických dřevin. Jsou pevné, pružné a nezanechávají na dřevě skvrny v místech dotyku, jako vruty železné. U exotického a tedy i teakového dřeva se doporučuje vyhnout se kontaktu dřeva a železných předmětů, jelikož v místech společného dotyku mohou vznikat tmavé a nevzhledné skvrny, které nelze odstranit. I když jde teakové dřevo dobře opracovávat, je také velice pevné a tvrdé a je lepší při montáži předvrtávat otvory pro vruty. Aby vám terasa opravdu dlouho sloužila, není radno zapomínat hlavně na kvalitní a stabilní konstrukci. Ta musí být složena z hranolů z exotického dřeva, jelikož ty mají podobnou hustotu dřeva a bude i podobně reagovat na klimatické vlivy, nebude tak docházet k nerovnoměrnému bobtnání nebo sesychání vůči pochozím prknům.

Jako poslední důležité informace musíme zmínit, že je teaková terasa vhodná k bazénům a díky své pevnosti a stabilitě je možné prkna montovat neviditelnými spoji.

Pokud se rozhodnete pro teakovou terasu, tak budete zcela jistě spokojení a to velice dlouhou dobu. Okouzlí vás totiž jednak svými dokonalými vlastnostmi, ale i výjimečným dekorativním vzhledem.

Vzhled terasových prken z teaku barmského a teaku jávského
Teakové dřevo je žlutohnědé až tmavě zlatohnědé a jeho povrch na vzduchu tmavne až do tmavohnědé barvy. Co se týče struktury, tak teak barmský má přímé vláknění, kdežto jeho příbuzný teak jávský je má strukturu různorodou a prkna jsou v širší a živější barevné škále. Zpravidla je teak javský světlejší než teak barmský.

      

Detail terasových prken – Teak barmský                                Detail terasových prken – Teak jávský

 

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE

NECHCETE, ABY VÁM UNIKNUL KAŽDÝ DALŠÍ ČLÁNEK? SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!