12. díl seriálu o terasách – Terasy z exotických dřevin – Cumaru

Dřevina Cumaru, nazývaná také Brazilský Teak má původ ve Střední a tropické Jižní Americe. Hustota dřeva je 1070 kg/m3. Dodává se v předsušeném stavu na 18-20%

Terasová prkna z dřeviny Cumaru představují ideální poměr mezi výbornou kvalitou a příznivou cenou. Dřevo Cumaru je totiž velmi tvrdé, díky předsušení je stabilní a navíc se může pochlubit dlouhou životností v rozmezí 30 až 50 roků.

Dřevo stromu Cumaru se mimo vlastní výroby terasových prken využívá v široké škále různých výrobních odvětví. Setkáme se s ním při výrobě zahradního nábytku, podlah, dekoračních dýh, také hudebních nástrojů, zejména pianin a dále v soustružnictví, těžkém tesařství, u námořních konstrukcí, vodních staveb či mostů. Všechny tyto výrobní okruhy naplno podtrhují fakt, že je Cumaru opravdu odolnou, tvrdou a dlouho trvající dřevinou. Pro terasu ideální! A jako bonus přidává navíc svůj příjemný dekorační vzhled.

U terasy Cumaru se nemusíte bát napadení červy, termity ani hnilobou. Mezi další vlastnosti dřeva Cumaru patří také nízké zakřivení při sesychání prken a dobrá pružnost. Co se týče objemové stálosti dřeva, je tak na dobré střední úrovni. Na prknech je můžete setkat s mírným třískováním a malými růstovými defekty. U venkovních teras přímo vystavených působení změn klimatu, můžete počítat s objemovými změnami prken – vysušením se smršťuje a při vysoké vlhkosti naopak rozpíná. Působením změn klimatu a vlhkosti se tedy postupem času mohou objevit rozdíly v šíři prken, drobné průhyby, točivost nebo trhlinky.

Trhlinky v prknech se mohou objevit zejména na koncích, kde byly řezány, proto je doporučeno tyto řezné hrany ošetřit OSMO Voskem na řezné hrany, který riziko vzniku trhlin alespoň sníží.

Jelikož se jedná o tropickou dřevinu s velkým obsahem přirozených olejnatých látek a barviv, je nutné terasu chránit před dotykem železných předmětů, které mohou v místě kontaktu se dřevem vytvořit nevzhledné a neodstranitelné tmavé skvrny. Proto, i kvůli objemovým změnám dřeva, se jednoznačně doporučuje montovat terasu nerezovými A4 vruty, které skvrny nezanechají a jsou také dostatečně pevné a pružné, aby se přizpůsobily případným objemovým změnám dřeva. Jak bylo zmíněno, Cumaru je velice pevné a tvrdé dřevo a je lepší otvory pro vruty předvrtat. Předejde se tím zbytečnému rozštípnutí a prasknutí dřeva. V souvislosti s tropickým původem dřeva a obsahu zmíněných přirozených látek navíc také počítejte s tím, že se budou látky a barviva z terasy během prvních měsíců vyplavovat a mohly by vám zabarvit okolní cihly, omítku či kamenné obklady vedle terasy. Hnědá tekutina se bude také odplavovat z terasy spodem, proto u balkonů a teras v patře domu nezapomeňte i na odtokový systém pod terasou, který zaručí dokonalý odvod všech vyplavenin přírodního barviva. K povrchovému ošetření dřeva je lepší přejít nejdříve po 3 měsících po montáži, kdy je dřevo vystaveno vnějšímu klimatu a látky jsou z terasy z velké míry vyplaveny pryč. Můžete aplikovat Terasový olej OSMO s pigmenty nebo transparentní. Díky olejům prkna opticky zhodnotíte a udržíte požadovanou barevnost terasy. Pokud se na prkna ošetření neaplikuje, tak jí to, stejně jako dalším tropickým dřevinám, neubližuje. Jen musíte počítat s vytvořením šedavé až stříbrné patiny. Tou se sice vzhled terasy změní, ovšem zároveň dřevo chrání před UV zářením.

Vzhled terasových prken Cumaru

Terasová prkna Cumaru mívají zlatavou, žlutohnědou až tmavě hnědou barvu s žilkovanou kresbou. Barevné rozdíly odstínů u jednotlivých prken jsou naprosto běžné a přirozené. Dřevo má voskovitou texturu a na povrchu není zcela hladké. Cumaru má velmi dekorativní strukturu, je podobná brazilskému Ipe a na rozdíl od jiných exotických dřevin, tak na terasových prknech Cumaru zpravidla nenajdete otvory po hmyzu.

Vzhled terasových prken Cumaru

 

Všechny díly našeho seriílu o terasách najdete ZDE

NECHCETE, ABY VÁM UNIKNUL KAŽDÝ DALŠÍ ČLÁNEK? SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!